LOS logo  

Staff



Administration

Name Title Ext Qualifications
Nathan Ramsey Executive Director 1105 bio
Danna Stansbury Deputy Executive Director 1161 bio
Christina Giles Communications and Administrative Services Coordinator 1110 bio
Renee Boyette Foreign Trade Zone Administrator 2161  
Jane Pies Administrative Support Specialist    

Finance

Name Title Ext Qualifications
Charlotte Sullivan Finance Director 1158  
Sherry Christenson Payroll and Finance Specialist 1259 bio
Wanda Clark Accounting Assistant 1170 bio
Zia Rifkin Workforce and Accounting Specialist 1141 bio
Melissa Lindsey Administrative and Finance Clerk  1159  

Area Agency on Aging

Name Title Ext Qualifications
LeeAnne Tucker Area Agency on Aging Director 1115 bio
Nancy Hogan Project C.A.R.E. Manager 1111 bio
Edward Jones Family Caregiver Specialist 1122 bio
Carol McLimans Caregiver Program Associate    
Pat Hilgendorf Caregiver Program Associate   bio
Cori Search Lead Regional Ombudsman 1112 bio
Telle King Regional Ombudsman 1109 bio
Donna Thomason Regional Ombudsman 1119 bio
Ginger Hill MFP Coordinator 1113 bio
Dee Heinmuller Senior Companion Program Manager 1107 bio
Stacy Friesland Foster Grandparent Program Manager 1132 bio
Brea Kuykendall Aging Program Specialist, Health Promotion 1117  
Zack Schmitt Aging Program Specialist, Contracts 1114  
Kim Ward Aging Program Specialist, Contracts 1108  
Vacant Aging Program Specialist, COVID-19 Outreach    
Haylee Johnson FGP Support Specialist    

Economic and Community Development

Name Title Ext Qualifications
Erica Anderson Economic and Community Development Director 1123 bio
Tristan Winkler French Broad River MPO Director 1120 bio
Nick Kroncke Regional Transportation Planner 1134 bio
Emily Scott-Cruz Regional Transportation Planner 1138
John Ridout Regional Transportation Planner  1133 bio
Hannah Bagli TDM Coordinator 1137 bio
Vicki Eastland LOSRPO Director 1139 bio
Jon Beck GIS Coordinator 1128 bio
Mary Roderick Regional Planner 1127 bio
Sara Nichols Regional Planner 1135 bio
Scott Adams Regional Planner / Zoning Administrator 1126 bio
Stuart Bass Regional Planner 1131 bio
Paul Moon Regional Planner 1130 bio
Tracy Wahl Brownfields Project Manager (NC DEQ Employee) 1151 bio

*WRP Employee

Transportation Resource Center

Name Title Ext Qualifications
Vicki Jennings Mountain Mobility Manager 1116 bio
Charlie Lee Transportation Specialist 1302 bio
Heather Roberts-VanSickle Transportation Specialist 1153 bio
Sarah Marcin RIDE Program Coordinator 1151 bio
Glenda Brown NEMT Manager 1171 bio
Diana Boone NEMT Specialist 1174  
LeChelle Fore NEMT Specialist 1177 bio
Yareli Portillo NEMT Specialist 1151 bio
Tanya Carver NEMT Specialist 1172 bio

NEMT is Non-Emergency Medicaid Transportation for Buncombe County. The number to the call center is 828.552.5486.

Waste Reduction Partners (WRP)

Name Title Ext Qualifications
Terry Albrecht WRP Director (NC DEQ Employee) 1163 bio
Russ Jordan Energy Program Manager 1264 bio
Dee Hanak WRP Office Manager 1138 bio
Jan Hardin Solid Waste Manager   bio
Tom Kimmell* Water Programs Manager    

*WRP Employee

Mountain Area Workforce Development Board

Name Title Ext Qualifications
Nathan Ramsey MAWDB Director 1161 bio
Barbara Darby Assistant Workforce Director / Regional Business Services Leader 1149 bio
Melissa Wright Workforce Operations Specialist 1140 bio
Marc Czarnecki Business Services Representative    
Brandon Priester Business Services Representative    
Christy Cheek Education and Work-Based Learning Coordinator   bio
Joseph Fox myFutureNC Coordinator    
Zia Rifkin Workforce and Accounting Specialist 1141 bio
Philip Cooper INspire Project Coordinator    
Brandon Manson INspire Project Liaison 1113   
Rick Montgomery INspire Peer Support Specialist    
Jessi Haftel INspire Peer Support Specialist